Uznawanie wyroków sądowych
Oprócz możliwości bezproblemowego prowadzenia działalności gospodarczej przez europejskie firmy i osoby fizyczne w innych krajach europejskich, członkostwo w Unii Europejskiej pozwala na automatyczne uznawanie wszelkich wyroków sądowych na korzyść danej osoby/firmy. Wyroki nie są uznawane tylko w wyjątkowych sytuacjach. Przykładowo, w przypadku sporu pomiędzy osobą w jednym kraju europejskim i drugą osobą w innym kraju członkowskim UE, wyrok wydany w sądzie kraju będącym stałym miejscem pobytu powoda, będzie automatycznie uznany w kraju, w którym mieszka druga strona sporu. Wyrok może dotyczyć różnych kwestii – spraw finansowych lub kwestii rodzinnych. Międzynarodowe uznawanie wyroków i ich wykonywanie odbywa się w oparciu o Rozporządzenie Bruksela 1, które pozwala na automatyczne uznawanie wyroków, z wykorzystaniem standardowego formularza wniosku o wydanie Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego („ETE”). Po wydaniu przez sąd ETE, tytuł jest wysyłany do organu egzekucyjnego kraju, w którym mieszka druga strona. Nie ma potrzeby załatwiania żadnych innych formalności, co jest bardzo istotne dla utrzymania i wspierania stosunków gospodarczych i ochrony praw strony poszkodowanej do ubiegania się o zadośćuczynienie od drugiej strony.
RODZINA
W przypadku gdy rodzice dziecka są obywatelami różnych krajów, wyrok wydany w jednym z krajów będzie uznany przez sąd w drugim kraju. Na mocy Konwencji brukselskiej, w sprawie na przykład o alimenty lub miejsce zamieszkania dziecka, nakaz musi zostać wykonany, a następnie złożony nowy wniosek. Reguluje to procesy w jednym kraju i pozwala na uznanie oraz wykonanie orzeczenia sądu z innego kraju europejskiego.
PRZESTĘPCZOŚĆ
Aresztowanie
W sprawach karnych, jeśli osoba lub podmiot prawny został(a) uznana/-y winną/winnym popełnienia przestępstwa, wydawane są międzynarodowe nakazy aresztowania pozwalające na jej/jego aresztowanie bez względu na to, w którym kraju europejskim aktualnie się znajduje. W przypadku osób aresztowanych w innym kraju europejskim, obowiązują te same przepisy odnośnie do prawa dostępu do informacji, tłumacza czy prawnika. Honorowana jest również zasada domniemania niewinności i wymóg obecności oskarżonego podczas procesu sądowego. Stosowane są również środki ochronne wobec osób wymagających szczególnej troski. Wszystkie powyższe prawa honorowane są w ramach brytyjskiego prawa, na mocy konwencji o ochronie praw człowieka.
DOSTĘP DO INFORMACJI
Niemalże ponad połowa wszystkich dochodzeń w sprawach karnych wiąże się z wysłaniem do innego kraju prośby o dostęp do informacji elektronicznych stanowiących dowody w sprawie, mających formę wiadomości tekstowych, e-maili czy treści z aplikacji do obsługi wiadomości. Komisja Europejska opracowuje nowe zasady, które pozwolą policji i organom sądowym na łatwiejszy i szybszy dostęp do informacji elektronicznych stanowiących materiał dowodowy w prowadzonych sprawach. W planach jest stworzenie europejskiego nakazu wydania dowodów, który pozwoli organom sądowym w jednym państwie UE na pozyskanie materiałów dowodowych z innego państwa członkowskiego w ramach ściśle obowiązujących ram czasowych dla udzielenia odpowiedzi. Europejski nakaz zabezpieczenia dowodów zobowiąże z kolei daną osobę w innym kraju do zabezpieczenia konkretnych danych. Celem takiego działania jest również zapewnienie firmom i usługodawcom pewności prawnej i tych samych zasad dostępu dla wszystkich zainteresowanych.
W związku z powyższym nie ulega wątpliwości, że podczas gdy Wielka Brytania jest członkiem UE, zarówno osobom fizycznym, jak i przedsiębiorstwom łatwiej jest podjąć działania prawne skierowane wobec podmiotu w innym kraju członkowskim, zapewnić automatyczne uznanie wydanego orzeczenia czy wystąpić o jego wykonanie w ramach jednolitej procedury. W sprawach rodzinnych, na przykład odnośnie do kwestii miejsca zamieszkania dziecka czy egzekucji nakazu zapłaty, pozostałe państwa członkowskie zobowiązane są uznać ważność nakazu oraz podjąć próbę jego wykonania. W sprawach karnych, obecne rozwiązania pozwalają na bardzo szeroką współpracę i obowiązywanie prawa zwyczajowego we wszystkich państwach członkowskich. Pytanie brzmi, co stanie się, kiedy Wielka Brytania wyjdzie z Unii?
BREXIT BEZ POROZUMIENIA
W przypadku gdy Wielka Brytania nie podpisze umowy wystąpienia z UE, która określa warunki, na jakich Wielka Brytania wystąpi z UE oraz charakter przyszłych relacji między stronami, Wielka Brytania w trybie natychmiastowym wystąpi ze wszystkich struktur instytucjonalnych UE bez okresu przejściowego (Brexit bez porozumienia).
Oznaczać to będzie, że dotychczasowy porządek prawny obowiązujący w wielu obszarach ulegnie zmianie.
Przykładowo, w zakresie prawa rodzinnego, w razie sporu dotyczącego adopcji dziecka lub jego miejsca zamieszkania, między Wielką Brytanią a krajami UE/EOG w dalszym ciągu obowiązywać będzie konwencja haska, która reguluje większość tych samych kwestii, jakich dotyczyły rozporządzenia z Brukseli. Niemniej jednak, w kwestii uznawania zagranicznych orzeczeń i nakazów sądowych, zasada wzajemności nie będzie obowiązywać. Prawnicy będą musieli sprawdzić, czy istnieją ewentualne traktaty dwustronne i konwencje z okresu sprzed wejścia do Unii Europejskiej, które nadal obowiązują. Prawnik będzie musiał sprawdzić zasady prawne danego kraju i ewentualnie nawiązać współpracę z prawnikiem w tymże kraju. Wielka Brytania będzie musiała wrócić do istniejących przepisów krajowego prawa zwyczajowego i ustawodawstwa. Międzynarodowe uznawanie orzeczeń w sprawach rozwodowych będzie regulowane prawem krajowym, co oznacza, że jeśli prawo drugiego kraju, w którym druga strona ma miejsce stałego zamieszkania, nie akceptuje lub nie uznaje orzeczenia z innego państwa europejskiego, to może to spowodować konflikt jurysdykcji. W praktyce oznacza to, że może dojść do prowadzenia postępowania sądowego w dwóch różnych krajach jednocześnie i sporu dotyczącego ustalenia, jurysdykcja którego kraju winna obowiązywać.
W przypadku alimentów, a więc kwestii, która dotyczy wielu byłych współmałżonków, przepisy prawne oferują obecnie środki, które pozwalają na egzekwowanie płatności i alimentów w sytuacji, gdzie byli małżonkowie mieszkają w dwóch różnych krajach. Obejmuje to także wzajemne uznawanie sądowych nakazów ochrony, zapewniając tym samym pomoc ofiarom przemocy domowej lub nękania poza granicami kraju. Środki te nie będą dostępne po Brexicie, a instytucje egzekwujące tego typu nakazy będą musiały sięgnąć po rozwiązania dostępne w ramach Konwencji haskiej z 1996 roku. Konwencja haska z 1970 roku określa zasady uznawania orzeczeń w kwestiach rozwodowych i separacji prawnej, aczkolwiek nie zapewnia żadnej pomocy w zakresie postępowania egzekucyjnego i wiele państw UE nie ratyfikowało dokumentu. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli ktoś liczy na uznanie w Wielkiej Brytanii nakazu wydanego w innym kraju, na przykład w Polsce, co obecnie ma miejsce automatycznie, nie będzie miał takiej samej możliwości. Co więcej, rząd chce uchylić te elementy prawa europejskiego, które opierają się na zasadzie wzajemności. Oznacza to, że jeśli ktoś będzie dążył do wykonania danego nakazu, będzie to zależało od przepisów prawa w kraju, w którym ma on być wykonany i nie będzie on uznawany automatycznie.
Barbara Bitis
Solicitor