Kiedy należy wnioskować o wydanie postanowień sądowych w sprawie dziecka?
Nie jest konieczne wystąpienie o wydanie postanowienia sądowego w sprawie dziecka, jeśli po rozpadzie związku rodzice dziecka są w stanie dojść do porozumienia w zakresie tego, z kim dziecko będzie mieszkało, ewentualnych kontaktów dziecka z rodzicem, z którym dziecko nie mieszka i ich formy. Postanowienie sądowe jest konieczne tylko wtedy, gdy byli partnerzy nie są w stanie poczynić własnych uzgodnień w tym zakresie.
O ile jest to tylko możliwe i bezpieczne, sąd oczekuje, że pozostający w separacji rodzice spróbują osiągnąć porozumienie w kwestiach dotyczących dziecka bez konieczności angażowania w to sądów i będą elastyczni w przypadku konieczności wprowadzenia zmian do wcześniej uzgodnionych ustaleń dotyczących dziecka.
Kto może wnioskować o wydanie postanowień sądowych w sprawie dziecka?
O wydanie postanowienia w sprawie dziecka mogą wnioskować następujące osoby:
• Rodzic, opiekun lub opiekun specjalny dziecka.
• Rodzic przybrany dziecka lub jakakolwiek osoba, która posiada/sprawuje władzę rodzicielską nad dzieckiem na mocy porozumienia w sprawie władzy rodzicielskiej lub postanowienia sądu.
• Jakakolwiek osoba wskazana jako osoba, z którą dziecko ma mieszkać w obowiązującym postanowieniu sądowym w sprawie dziecka.
• Jakakolwiek osoba ze związku małżeńskiego lub partnerskiego (bez względu na to, czy związek ten nadal trwa), w ramach którego dziecko traktowane było jako dziecko rodziny.
• Jakakolwiek osoba, z którą dziecko mieszkało przez trzy lata. Okres ten nie musiał być nieprzerwany, aczkolwiek nie mógł rozpocząć się wcześniej niż pięć lat przed złożeniem wniosku i zakończyć się trzy miesiące przed jego złożeniem.
• Jakakolwiek osoba, która ma zgodę każdej z osób wskazanych w obowiązującym postanowieniu sądowym w sprawie dziecka jako osoby, z którą dziecko ma mieszkać.
• Jakakolwiek osoba, która ma pozwolenie władz lokalnych, w przypadku gdy dziecko jest pod opieką władz lokalnych.
• Jakakolwiek osoba, która ma zgodę każdej z osób z władzą rodzicielską nad dzieckiem.
• Jakakolwiek osoba (która nie jest rodzicem lub opiekunem dziecka), która ma władzę rodzicielską nad dzieckiem poprzez bycie wskazaną w postanowieniu w sprawie dziecka jako osoba, z którą dziecko ma spędza czas lub mieć inną formę kontaktu.
Ponadto, o wydanie postanowienia sądowego w sprawie dziecka regulującego to, z kim dziecko ma mieszkać i/lub kiedy dziecko ma mieszkać z daną osobą może także wnioskować:
• Rodzic zastępczy władz lokalnych, z którym dziecko mieszkało przez okres roku bezpośrednio przed złożeniem wniosku.
• Krewny dziecka, z którym dziecko mieszkało przez okres roku bezpośrednio przed złożeniem wniosku.
Wniosek o pozwolenie
Osoba, która nie zalicza się do żadnej z powyższych kategorii, musi wystąpić do sądu o pozwolenie na złożenie wniosku o postanowienie sądowe w sprawie dziecka.
Jak złożyć wniosek o wydanie postanowień sądowych w sprawie dziecka?
Informacyjno-organizacyjne spotkanie mediacyjne (z ang. - Mediation information and assessment meeting (MIAM))
O ile nie jest się z tego zwolnionym, przed złożeniem wniosku potencjalny wnioskodawca musi odbyć informacyjno-organizacyjne spotkanie mediacyjne MIAM, na które zaprosić należy byłą partnerkę/byłego partnera. Podczas takich spotkań mediacyjnych mediator omawia kwestie sporne z każdą ze stron i ocenia, czy pomocne mogą być inne rodzaje rozwiązywania sporów (na przykład mediacje rodzinne, praktyka kooperatywna czy arbitraż).
Złożenie wniosku do sądu
Jeśli jedna ze stron nie stawi się na spotkaniu MIAM lub jeśli jest się zwolnionym z obowiązku odbycia takiego spotkania mediacyjnego bądź, jeśli mediator uzna, że żadna z innych metod rozwiązywania sporów nie jest stosowna czy właściwa, konieczne jest złożenie wniosku do sądu.