Celem powyższego posiedzenia jest sprecyzowanie kwestii spornych i ich rozwiązanie w miarę najszybszy i najtańszy sposób.
Wydając wniosek o wszczęcie postępowania sąd bierze pod uwagę, czy:
• Strony wzięły udział w spotkaniu mediacyjnym MIAM.
• Jeśli powołano się na zwolnienie z wymogu udziału w spotkaniu mediacyjnym MIAM, to czy zwolnienie zostało należycie uzasadnione. Sąd może nakazać stronom postępowania udział w spotkaniu mediacyjnym MIAM przed nadaniem biegu wnioskowi.
W posiedzeniu wstępnym bierze udział urzędnik ds. dobra dziecka (znany także jako urzędnik Służb ds. Poradnictwa Sądowego i Wsparcia Dzieci i Rodziny (z ang. - Children and Family Court Advisory and Support Service (CAFCASS) officer). Jest to organizacja zajmująca się ochroną praw dziecka w toczącym się przed sądem sporze rodziców. Ponadto, za zgodą zainteresowanych może brać w nim udział powołany przez sąd mediator.
Podczas spotkania wstępnego sędzia i urzędnik CAFCASS służą pomocą i radą stronom postępowania w rozwiązaniu spornych kwestii. Jeśli uda się stronom osiągnąć porozumienie we wszystkich sprawach, sąd wydaje stosowne postanowienie kończące postępowanie. W przypadku, gdy porozumienie nie zostanie osiągnięte, sąd precyzuje nierozstrzygnięte sporne tematy oraz określa jakie dowody należy przedłożyć na posiedzenie poświęcone rozwiązaniu spraw spornych, prowadzone już przez innego sędziego.
Posiedzenie poświęcone rozwiązaniu kwestii spornych (z ang. - Dispute Resolution Appointment (DRA))
Na tym etapie Sąd zazwyczaj zwraca się do stron postępowania o przygotowanie oświadczeń i innych materiałów dowodowych, na których opierają swoje żądania. W miarę potrzeby sąd występuje do urzędu CAFCASS o przygotowanie raportu w odniesieniu do konkretnych kwestii oraz przedstawienie propozycji ich rozwiązania. Urząd sporządza te materiały na podstawie jednej czy też kilku wizyt urzędnika CAFCASS w domach rodziców, rozmów przeprowadzonych z dzieckiem jak też z innymi kluczowymi w sprawie osobami dorosłymi (np. nauczycielami).
Sąd każdorazowo umożliwia stronom postępowania zapoznanie się z treścią raportu i złożenie na piśmie dodatkowych oświadczeń i dokumentów w przedmiocie zaleceń sformułowanych przez CAFCASS. Następnie, w zależności od okoliczności, sąd wyznacza kolejne posiedzenie poświęcone rozwiązaniu kwestii spornych lub zarządza rozprawę końcową.
Rozprawa końcowa
Po złożeniu do sądu wszystkich materiałów i dowodów oraz po zapoznaniu się z nimi sąd zwołuje rozprawę końcową. Przed podjęciem ostatecznych decyzji w nierozstrzygniętych dobrowolnie kwestiach spornych sąd wysłucha zeznań stron sporu, a w przypadku kwestionowania przez którąś ze stron treści raportu CAFCASS, jeżeli sad uzna to za konieczne, również zeznań urzędnika, który sporządzał raport.
W trakcie rozprawy końcowej wszystkie osoby składające zeznania pisemne zostaną zapytane przez swoich własnych przedstawicieli prawnych, przedstawicieli prawnych drugiej strony, a czasami nawet przez sędziego o przedstawienie swojego stanowiska w sprawach, co do których nie udało się osiągnąć porozumienia.