Blog Layout

Co warto wiedzieć przed podjęciem wiążących decyzji dotyczących nieruchomości wspólnej?

Wakacje podatkowe dotyczące podatku Stamp duty zakończą się latem tego roku. Wywiera to presje na wielu parach, które są w trakcie sprawy rozwodowej, aby sprzedać dom i skorzystać z ulgi podatkowej. 

Co warto wiedzieć przed podjęciem wiążących decyzji dotyczących nieruchomości wspólnej?

- najlepiej jeśli decydujemy się na sprzedaż domu już po zakończeniu sprawy rozwodowej i po wydaniu orzeczenia sadowego o podziale majątku, w którym zostanie określona wartość nieruchomości i udziałów w niej każdego ze współmałżonków. 

- bez orzeczenia sadowego strony mogą w nieskończoność wysuwać wzajemne roszczenia i żądać coraz większych kwot tytułem spłaty ich udziału w nieruchomości. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy byli małżonkowie nie mogą dojść do porozumienia, kto z nich zatrzyma dom na swój użytek. W wydanym orzeczeniu sąd określi, której stronie będzie przysługiwać prawo do nieruchomości oraz jaka kwota winna być spłacona drugiej stronie z tytułu należnego jej udziału w tym majątku.

- orzeczenie sądowe jest również gwarantem zabezpieczenia interesów stron w sytuacji, gdy w czasie wspólności majątkowej małżonkowie ponieśli koszty remontu i modernizacji nieruchomości stanowiącej majątek osobisty jednego ze współmałżonków. W takim przypadku Sąd w wydanym orzeczeniu wyceni te nakłady, zaliczy je do składników majątku wspólnego i określi udziały każdej strony. Współmałżonek będący właścicielem takiej nieruchomości będzie mógł nią zadysponować dopiero po spłacie udziału należnego drugiej stronie.

- w przypadku sprzedaży domu stanowiącego majątek wspólny, wydane orzeczenie sądowe może być podstawą unieruchomienia środków finansowych uzyskanych z tej sprzedaży, na czas do uregulowania przez każdą ze stron całości wzajemnych zobowiązań wynikających z sądowego podziału majątku wspólnego. Środki te są zatrzymywane na wniosek każdej ze stron na koncie firmy prawniczej pośredniczącej w transakcji kupna-sprzedaży. 

Reasumując - Orzeczenie sądowe chroni interesy finansowe każdego z byłych współmałżonków, ponieważ nie tylko określa co wchodzi w skład majątku wspólnego i udziały w nim każdej ze stron, ale też gwarantuje, że należne im prawa zostaną wzajemnie zrealizowane.


 

by Barbara Bitis 1 March 2024
Różnice pomiędzy Clean Break Consent Order a Consent Order
by Barbara Bitis 1 March 2024
Ugoda Majątkowa tzw. Clean Break Consent Order - czym jest i jak ją uzyskać?
by Barbara Bitis 23 February 2024
Co to jest Porozumienie Finansowe (Consent Order)?
by Barbara Bitis 27 October 2023
Dowiedz się, jakie są wymagania prawne i kto ma uprawnienia do zmiany imienia dziecka w UK.
by Barbara Bitis 20 March 2023
Divorce and Business Valuation: Navigating the Complexities of Financial Asset Division-Valuing the business
by Barbara Bitis 14 March 2023
Divorce and Business Valuation: Navigating the Complexities of Financial Asset Division
Od jakiego wieku dziecko może decydować z kim chce mieszkać w Anglii?
by Barbara Bitis 7 March 2023
Jakie są prawa dotyczące zamieszkania dziecka w Anglii? Dowiedz się, od jakiego wieku dziecko może uczestniczyć w decyzji o miejscu zamieszkania oraz zgłęb wiedzę na temat prawa rodzinnego i opieki nad dziećmi. Skonsultuj się już dziś!"
by Barbara Bitis 14 February 2023
Kiedy jesteś w trakcie rozwodu, Walentynki mogą wydawać się ostatnią rzeczą, którą teraz potrzebujesz.
Podział majątku w związku nieformalnym
by Barbara Bitis 24 September 2022
Dowiedz się, jak prawo reguluje podział majątku i dziedziczenie w związkach konkubinackich na stronie PrawnikLondyn.com. Artykuł omawia prawną sytuację par mieszkających bez formalnego małżeństwa w Anglii. Poznaj kluczowe informacje dotyczące dziedziczenia i podziału majątku w przypadku konkubinatu. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać profesjonalną pomoc.
by Barbara Bitis 7 January 2022
The remarriage trap - what is it and why is it so important?
Show More
Share by: