Co warto wiedzieć przed podjęciem wiążących decyzji dotyczących nieruchomości wspólnej?
Wakacje podatkowe dotyczące podatku Stamp duty zakończą się latem tego roku. Wywiera to presje na wielu parach, które są w trakcie sprawy rozwodowej, aby sprzedać dom i skorzystać z ulgi podatkowej.
Co warto wiedzieć przed podjęciem wiążących decyzji dotyczących nieruchomości wspólnej?
- najlepiej jeśli decydujemy się na sprzedaż domu już po zakończeniu sprawy rozwodowej i po wydaniu orzeczenia sadowego o podziale majątku, w którym zostanie określona wartość nieruchomości i udziałów w niej każdego ze współmałżonków.
- bez orzeczenia sadowego strony mogą w nieskończoność wysuwać wzajemne roszczenia i żądać coraz większych kwot tytułem spłaty ich udziału w nieruchomości. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy byli małżonkowie nie mogą dojść do porozumienia, kto z nich zatrzyma dom na swój użytek. W wydanym orzeczeniu sąd określi, której stronie będzie przysługiwać prawo do nieruchomości oraz jaka kwota winna być spłacona drugiej stronie z tytułu należnego jej udziału w tym majątku.
- orzeczenie sądowe jest również gwarantem zabezpieczenia interesów stron w sytuacji, gdy w czasie wspólności majątkowej małżonkowie ponieśli koszty remontu i modernizacji nieruchomości stanowiącej majątek osobisty jednego ze współmałżonków. W takim przypadku Sąd w wydanym orzeczeniu wyceni te nakłady, zaliczy je do składników majątku wspólnego i określi udziały każdej strony. Współmałżonek będący właścicielem takiej nieruchomości będzie mógł nią zadysponować dopiero po spłacie udziału należnego drugiej stronie.
- w przypadku sprzedaży domu stanowiącego majątek wspólny, wydane orzeczenie sądowe może być podstawą unieruchomienia środków finansowych uzyskanych z tej sprzedaży, na czas do uregulowania przez każdą ze stron całości wzajemnych zobowiązań wynikających z sądowego podziału majątku wspólnego. Środki te są zatrzymywane na wniosek każdej ze stron na koncie firmy prawniczej pośredniczącej w transakcji kupna-sprzedaży.
Reasumując - Orzeczenie sądowe chroni interesy finansowe każdego z byłych współmałżonków, ponieważ nie tylko określa co wchodzi w skład majątku wspólnego i udziały w nim każdej ze stron, ale też gwarantuje, że należne im prawa zostaną wzajemnie zrealizowane.

Dowiedz się, jak prawo reguluje podział majątku i dziedziczenie w związkach konkubinackich na stronie PrawnikLondyn.com. Artykuł omawia prawną sytuację par mieszkających bez formalnego małżeństwa w Anglii. Poznaj kluczowe informacje dotyczące dziedziczenia i podziału majątku w przypadku konkubinatu. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać profesjonalną pomoc.